Women's tourney in Barbados next month

Bridgetown, Barbados – Trinidad and Tobago will launch their bid for a third successive title in the West Indies Cricket Board’s Women’s One-Day Championship when they face Jamaica in their opening game on August 8.

The Trinidadians, who will be led by West Indies skipper Merissa Aguilleira, will be the favourites to take the title yet again as they will boast a strong team at the August 8-14 tournament.

T&T will comprise the likes of West Indies players Stacey-Ann King, Anisa Mohammed, Britney Cooper and Kirbyina Alexander in their line up. Jamaica are also expected to also field a strong team, with international batting star Stafanie Taylor and Shanel Daley likely to feature.

Last year, T&T defeated hosts St Vincent and the Grenadines in last year’s final to win the title. T&T will campaign Zone A along with Jamaica, Guyana and Grenada while SVG will do battle with Barbados, St Lucia and Dominica in Zone B. The first round of action will also see clashes between SVG and Barbados with Guyana and Grenada, and St Lucia and Dominica, also taking aim at each other.

FIXTURES

All matches start at 10 am.

Zone A: Trinidad and Tobago, Jamaica, Guyana, Grenada
Zone B: Barbados, St Vincent and Grenadines, St Lucia, Dominica
Monday, August 8
Jamaica vs Trinidad and Tobago at Banks
Guyana vs Grenada at Desmond Haynes Oval (Carlton)
Barbados vs St Vincent and Grenadines at Kensington Oval
St Lucia vs Dominica at MTW
Tuesday, August 9
Guyana vs Trinidad and Tobago at Kensington Oval
Grenada vs Jamaica at MTW
St Lucia vs St Vincent and the Grenadines at Desmond Haynes Oval
Barbados vs Dominica at Banks
Wednesday, August 10: rest and training
Thursday, August 11
Trinidad and Tobago vs Grenada at LIME SC
Jamaica vs Guyana at Yorkshire
St Vincent and Grenadines vs Dominica at Weymouth “A”
Barbados vs St Lucia at Kensington Oval
Friday, August 12
Semi-final 1: Winner of Zone A vs Second in Zone B at Weymouth “A”
Semi-final 2: Winner of Zone B vs Second in Zone A at Kensington Oval
Play-off 1: Third in Zone A vs Fourth in Zone B at LIME SC
Play-off 2: Fourth in Zone A vs Third in Zone B at Yorkshire
Saturday, August 13: Rest and training
Sunday, August 14
Final: Winner of Semi-final 1 vs Winner of Semi-final 2 at Kensington Oval
Third-place: Loser of Semi-final 1 vs Loser of Semi-final 2 at MTW
Fifth-place: Winner of play-off 1 vs Winner of play-off 2 at Yorkshire
Seventh place: Loser of play-off 1 vs Loser of play-off 2 at Desmond Haynes Oval
 
News Images: